Fotovoltaická elektrárna: jaká je návratnost investice?
Fotovoltaika na střeše domu dokáže úplně nebo alespoň částečně vyřešit energetickou soběstačnost. Jaký výkon fotovoltaické elektrárny zvolit? Je fotovoltaika skutečně vhodná pro každého?
Jak určit správný výkon fotovoltaické elektrárny?
Fotovoltaická elektrárna může mít různý výkon. Základem pro jeho správné určení je celková roční spotřeba elektřiny v domě. Pro zjednodušení výpočtu budeme počítat, že z jedné kWp na střeše je roční zisk 1 MWh. Pro zjednodušení budeme počítat možné maximální využití výroby. Většinou je to kolem 70 % za rok. Při roční spotřebě domácnosti 5 000 kWh (5 MWh) je tedy optimální instalovat výrobnu s výkonem cca 7 kWp, kde roční výroba bude asi 7 000 kWh, ale využití v domácnosti právě kolem 5 000 kWh.
Jaké je optimální rozložení spotřeby elektřiny?
Důležité je také vědět, jak je spotřeba elektřiny rozložena během roku. Nejlépe na tom budou ti, kteří mají přibližně stejně vysokou spotřebu během celého roku, tedy používají elektřinu na ohřev vody, vaření, praní a další běžné pravidelné činnosti bez ohledu na roční období. Ti, kteří mají mnohem vyšší spotřebu v zimě, např. vytápějí elektřinou, mnoho neušetří, protože fotovoltaika rozhodně nevyrobí v zimě tolik elektřiny, aby pokryla běžnou domácí spotřebu včetně vytápění.
Kdy je využívání fotovoltaiky nejvýhodnější?
Fotovoltaické panely vyrábí elektřinu hlavně v létě, kdy jsou dlouhé a slunné dny . V domácnostech je ovšem v létě spotřeba elektřiny nejnižší. Naopak v zimě je hodně dní, kdy fotovoltaická elektrárna nevyrobí vůbec nic nebo naprosté minimum a spotřeba elektřiny je vyšší. Optimální využití fotovoltaiky je na jaře a na podzim, v kombinaci s bateriemi dokáže pokrýt 100 % spotřeby přes noc a během dopoledne se panely nabijí na plnou kapacitu. Celé odpoledne pak dodáváte přebytky do sítě.
A co s elektřinou, kterou nespotřebujete?
Máte v zásadě tři možnosti:
- Nic neřešit a dodat ji distributorovi zdarma.
- Využít speciální tarif pro fotovoltaiku od distributora – tzv. virtuální baterii.
- Přebytky prodat.
První variantu nedoporučujeme – proč něco dávat zdarma?
Druhá varianta je výhodná pro ty, kteří mají roční výrobu a spotřebu v přibližně podobné výši. Administrativně jde o jednoduchý úkon. Musíte ale počítat s vyšší cenou elektřiny, kterou kupujete (proto podmínka podobné spotřeby a výroby), a zároveň s vyššími paušálními poplatky. Virtuální baterii nenabízejí všichni obchodníci, takže pokud byste uvažovali o této variantě, pak je mnohdy potřeba změnit i obchodníka. Výhoda této varianty je také v tom, že vás vlastně nemusí zajímat ceny elektrické energie, protože při započtení se dostanete na minimální spotřebu (nebo i zápornou, která však není nijak zvýhodněna).
Poslední varianta je výhodná pro všechny ostatní. Ať už máte spotřebu větší než výrobu, nebo obráceně, přebytky je možné prodat a mít tak „budget“ na období, kdy budete muset elektřinu kupovat. Výkupní cena elektřiny se mění. Jsou firmy, které nabízí fixní částky, a jsou firmy, které nabízí tzv. spotové ceny (odvíjející se od aktuálních cen na trhu). Jednotlivé firmy se pak liší poplatkem, který si za výkup účtují. Vše ostatní již vyřeší za vás. Důležité pro tuto variantu je nechat si přidělit od distributora tzv. EAN a ten zmíněné společnosti poskytnout.
Pokud přistoupíte na spotovou cenu výkupu, je třeba počítat s tím, že nastane okamžik, kdy budete elektřinu dodávat do sítě, a tato dodávka bude naopak zpoplatněna. Podobné situace se na trhu s elektrickou energií dějí, jsou však krátkodobé a průměrnou měsíční cenu to sníží jen nepatrně. Také stojí za zmínku, že smlouvu s odběratelem uzavíráte většinou na jeden rok, a je tedy třeba mít na paměti její každoroční obnovení.
Uspoříme tedy skutečně?
Záleží samozřejmě na pořizovací ceně fotovoltaické elektrárny a výši dotace. Při nižších cenách elektřiny a nižších dotacích se doba návratnosti prodlužuje. Důležité je počítat s tím, že roční náklady domácnosti na elektrickou energii nikdy neklesnou zcela na nulu, ale díky prodeji přebytků se k nule mohou hodně přiblížit. Paušální poplatky však budete muset platit trvale. Moderní solární panely mají životnost 25 let a více. Po dovršení doby návratnosti, nebo chcete-li splacení investice, už se můžete těšit jenom na čistou úsporu. Pro lidi ve středním věku může být pořízení fotovoltaiky svým způsobem investicí na důchod. Po letech odejdou děti z domu, spotřeba energie klesne, investice je splacená a seniorům výrazně klesnou náklady na provoz domu.
Jistě vás teď napadá spousta dalších otázek. Odpovědi najdete v některém z našich dalších příspěvků. Dočtete se v nich, co jsou vlastně obnovitelné zdroje, jaké jsou výhody solárních panelů a fotovoltaické elektrárny, jak se fotovoltaická elektrárna buduje a udržuje a jaká je její životnost.
Jsme specializovaný tým profesionálů, který se zaměřuje na instalaci fotovoltaických elektráren. Více informací o nás zde.
Další články: