Fotovoltaika. Ano, či ne?
Solární panely se objevují všude kolem nás – na balkonech, na střechách obytných domů i na polích a loukách. Mnoho lidí se však stále nedokáže rozhodnout, jestli si má fotovoltaickou elektrárnu nechat instalovat. Na jedné straně je odrazuje poměrně vysoká investice a dlouhá návratnost, na druhé straně je láká představa energetické soběstačnosti.
Vzhledem k nárůstu cen energií v posledních letech se u nás začal prosazovat zájem o využívání sluneční energie. V roce 2022 začal fotovoltaický boom, který nadále trvá, přestože trend se mírně oslabuje vzhledem k měnící se výši dotace a nekalým praktikám některých firem.
Ceny energií sice začaly před nedávnem velmi mírně klesat, ale zájem o solární panely stále trvá. Významný vliv na to má obecná geopolitická situace, mnozí lidé také uvažují nad tím, jak dosáhnout co největší míry energetické soběstačnosti. Pomocí fotovoltaické elektrárny to je za určitých podmínek skutečně možné.
Co tedy dělat, když se rozhodneme si fotovoltaickou elektrárnu pořídit, abychom nenaletěli? Jak vlastně solární panely přesně fungují? A čemu bychom rozhodně měli věnovat pozornost?
Následující otázky bychom si měli položit zcela na začátku, ještě před finálním rozhodnutím a případným podpisem smlouvy. Je dobré vědět, z čeho vycházíme, čeho se vyvarovat a jaké jsou dostupné možnosti řešení.
Jaká je energetická bilance vaší nemovitosti?
Největší prioritou mnoha soukromých investorů, kteří vlastní rodinné domy, je sice energetická soběstačnost, ale zanedbat finanční stránku věci se nevyplácí. Proto je třeba stanovit, jak energeticky náročný váš dům skutečně je. Zjistěte, kolik energie za rok spotřebujete a jak velkou část této spotřeby by pokryla fotovoltaická elektrárna.
Vyrábějí solární panely energii po celý rok?
Fotovoltaická elektrárna vyrábí energii od jara do podzimu velmi dobře a efektivně, v zimě se efektivita pochopitelně snižuje. Nicméně k dispozici už je nejnovější generace solárních panelů, která dokáže pracovat i s rozptýleným zářením. O fungování fotovoltaiky v zimě se můžete dočíst zde.
Níže jsme pro vás shrnuli hlavní důvody, proč je přechod na solární panely skutečně rozumnou volbou.
Úspora nákladů v dlouhodobém horizontu
Zařízení využívající sluneční energii mohou ve srovnání s tradičními způsoby vytápění vyžadovat vyšší počáteční investici, ale dlouhodobé úspory jsou značné. Jakmile jsou solární panely nainstalovány, využívají zdarma sluneční energii, což výrazně snižuje vaše účty za elektřinu, nebo dokonce neplatíte nic.
Na instalaci fotovoltaické elektrárny se dá čerpat státní dotace, která pomáhá kompenzovat počáteční náklady. Snížení plateb za energii může pokrýt počáteční investici.
Tradiční zdroje energie podléhají cenovým výkyvům v důsledku měnících se podmínek na trhu, geopolitické situace a úbytku klasických zdrojů.
Sluneční energie není na těchto výkyvech závislá, takže vaše náklady na energii zůstanou stabilní a předvídatelné
Přínos pro životní prostředí
Klasické metody vytápění, zejména fosilními palivy, dávají vzniknout velkému množství oxidu uhličitého (CO2) a dalších skleníkových plynů. Solární panely vyrábějí čistou, obnovitelnou energii, která neprodukuje škodlivé emise a působí tak proti změně klimatu.
Množství fosilních paliv je omezené a jejich těžba a využívání má značný dopad na životní prostředí – znečišťuje je a ničí přirozené biotopy. Oproti tomu sluneční energie je neomezené množství.
Využívání solárních panelů také snižuje závislost na fosilních palivech, která se často dováží, a pomáhá tak zvýšit energetickou soběstačnost.
Efektivita a spolehlivost
Moderní solární panely jsou vysoce účinné, schopné přeměnit značnou část slunečního záření na využitelnou energii. Díky rozvoji technologií se také zlepšuje jejich odolnost a životnost solárních, mnoho zařízení vydrží nejméně 25 let nebo i déle.
Ve spojení s úložnými bateriemi solární panely poskytují spolehlivě energii i v době, kdy slunce nesvítí, například v noci nebo za oblačných dnů. Dodávka energie je tedy nepřetržitá a snižuje závislost na síti.
Solární panely mají málo pohyblivých částí, což znamená, že ve srovnání s tradičními způsoby vytápění, které často potřebují pravidelný servis a opravy, vyžadují minimální údržbu.
Mnoho možností použití a snadné přizpůsobení
Solární panely se dají využít pro vytápění prostorů, ohřev vody a dokonce i vytápění bazénů. Zařízení využívající solární energii jsou škálovatelná a dají se přizpůsobit konkrétním energetickým potřebám domácnosti, nebo podniku, ať už potřebujete malé zařízení pro vytápění domácnosti nebo velkou instalaci pro komerční účely. Solární panely lze snadno integrovat do existujícího způsobu vytápění, což maximalizuje celkovou účinnost. Můžete je využít například pro předehřátí vody nebo vzduchu, což snižuje zátěž tradičních vytápěcích zařízení a snižuje spotřebu energie.
Zvýšení hodnoty nemovitosti
Domy a podniky využívající sluneční energii jsou často při prodeji atraktivnější díky záruce nižších výdajů za energii. Instalace solárních panelů tak dokáže zvýšit hodnotu nemovitosti, což je chytrá investice pro ty, kteří plánují v budoucnosti obydlí prodat.
Jistě vás teď napadá spousta dalších otázek. Odpovědi najdete v některém z našich dalších příspěvků. Dočtete se v nich, co jsou vlastně obnovitelné zdroje, jak se fotovoltaická elektrárna buduje a udržuje, jaká je její životnost a jaká je návratnost vaší nemalé investice.
Jsme specializovaný tým profesionálů, který se zaměřuje na instalaci fotovoltaických elektráren. Více informací o nás zde.
Další články: